Związek na odległość – tak czy nie?

Published on 21 maja 2019

W dzisiejszych czasach rozpowszechniają się związki na odległość. Często spowodowane są sytuacją, gdy jedna osoba chce pracować bądź podjąć studia w innym miejscu, które nie odpowiada z jakichś powodów drugiej, bądź w przypadku, gdy osoby pochodzą z bardzo odległych miejsc i nie zdecydowały się jeszcze na zamieszkanie razem. Zdania na temat takich związków są bardzo podzielone – dla niektórych wydaje się to być świetne rozwiązanie, z kolei inni mówią, że nigdy nie wpakowaliby się w taką relację.

Kluczowe pozostaje zaufanie

Aby być w takim związku, partnerzy muszą darzyć się ogromnym zaufaniem i być pewni, że mimo rozłąki nadal chcą planować wspólną przyszłość. Jeśli jedna osoba podejrzewa nieustannie drugą o romanse (lub co gorsza nie są to tylko bezpodstawne obawy), związek nie ma szczególnie dużych szans na przetrwanie. Będąc w takim związku trzeba mieć na uwadze, że nie widzi się życia partnera, nie wie się często, co on robi, nie ma się wglądu w jego prywatność. Dla niektórych osób jest to po prostu zbyt trudne i z tego powodu decydują o zakończeniu takiej znajomości.

Utrzymywanie kontaktu

W takim typie związku brakuje bliskości, co dla partnerów może być jedną z największych przeszkód. Powinni mieć oni ze sobą częsty kontakt, informować się o różnych szczegółach ze swego życia, a oczywiście tak często jak tylko się da, spotykać się wspólnie. Nawet jeśli ma to nastąpić raz na kilka tygodni/miesięcy i oznaczać wiele przejechanych kilometrów – będzie tego zdecydowanie warte.

Wspólna przyszłość

Taka relacja powinna opierać się w pewnej mierze na wspólnym dążeniu do jakiejś wspólnej przyszłości. Nie musi być to od razu wyprowadzka na drugi koniec świata, ale chociażby wspólne święta, wakacje, czy ferie. Ważne, by planować coś razem i dążyć do stawianych sobie celów.

W obecnym świecie posiadającym rozwiniętą technologię i szerokie możliwości komunikacyjne rozłąka z drugą połówką nie musi być aż tak bolesna. W wielu przypadkach związki na odległość funkcjonują naprawdę dobrze, więc jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, nie zniechęcaj się.